dnes je 19.3.2024

Input:

Jakou metodu finanční analýzy zvolit, abychom dosáhli vytyčeného cíle?

30.11.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

501
Jakou metodu finanční analýzy zvolit, abychom dosáhli vytyčeného cíle?

Petra Masláková

1. Kritéria volby vhodné metody finanční analýzy

Nejprve si znovu připomeňme, co musíme udělat před prováděním či zadáváním finanční analýzy podniku.

Postup finanční analýzy

1. Stanovení cílů finanční analýzy – co nejpřesněji a nejjasněji.

2. Vybrání zdrojů dat pro finanční analýzu.

3. Volba vhodných metod pro provedení finanční analýzy, zároveň také ověření jejich využitelnosti pro dosažení zvolených cílů.

4. Ověření zdrojových dat a jejich základní předzpracování.

5.Použití zvolených metod a výpočet zvolených ukazatelů.

6. Posouzení a interpretace výsledných hodnot.

7. Shrnutí zjištěných informací. Formulace závěrů a doporučení pro další existenci společnosti.

Již jsme si tedy:

  • stanovili, co se chceme pomocí finanční analýzy dozvědět – jaké budou její cíle,

  • shromáždili jsme si dostupná data z účetnictví podniku.

A teď musíme zvolit vhodnou metodu k dosažení zvolených cílů a ověřit si zda je tato metoda vhodná a jestli nás tedy dovede k cíli.

Jaká jsou kritéria pro volbu metod?

1. účelnost

Metodu musíme volit tak, aby odpovídala předem určenému cíli, vždy tedy musíme mít na paměti, čeho chceme finanční analýzou dosáhnout.

2. nákladovost

Finanční analýza, stejně jako jiné činnosti, vyžaduje určitý čas a samozřejmě i náklady na kvalifikovanou práci odborníků (chceme-li kvalitní informace, musíme se nutně obrátit specialisty). Náklady vynaložené na provedení analýzy by měly odpovídat její hloubce a rozsahu, stejně tak jako rizikům spojeným s rozhodováním, které se bude provádět na základě zjištěných výsledků.

3. spolehlivost

Tu můžeme zvyšovat pomocí kvalitního využívání všech dostupných dat. Spolehlivost vstupních informací zvyšuje spolehlivost výsledků analýzy.

Každá zvolená metoda musí mít zpětnou vazbu na cíle, kterých chceme dosáhnout.

 

Zlaté pravidlo:

Čím lepší metody - tím přesnější závěry – snížení rizika špatného rozhodnutí – zvýšení pravděpodobnosti zlepšení situace podniku.

Prezentace výsledků

Forma prezentace výsledků finanční analýzy je stejně důležitá jako zvolená metoda. Ten pro koho jsou výsledky analýzy určeny, jim musí, aby se mohl rozhodnout, porozumět. Zadáváte-li tedy provedení analýzy, klaďte důraz na to, aby její výsledky byly dodány ve srozumitelné formě.

Jedním z možných cílů finanční analýzy je zkoumání finančního zdraví podniku. Je potřeba si uvědomit, že finanční zdraví podniku nelze vypočítat jako číselnou hodnotu. Při analýze finančního zdraví zkoumáme příznaky, které mohou znamenat oslabení podniku nebo naopak zlepšování odolnosti. Vždy záleží na správné interpretaci s ohledem na širší souvislosti.

Chtějte:

  • vysvětlit, jaké metody byly použity a proč a jaká mohou být úskalí interpretace jejich výsledků,

  • vědět, co mohou výsledky znamenat pro podnik,

  • grafické zobrazení výsledků (názorný graf, někdy ukáže více než stovka čísel),

  • slovní komentáře výsledků (s ohledem na vaší úroveň znalostí, jste jistě odborníkem v jiném oboru než jsou finanční analýzy, proto se nestyďte požadovat vysvětlení, v co možná nejjednodušší formě).

Finanční ukazatele

Pomocí finančních ukazatelů číselně charakterizujeme hospodářské činnosti podniku. Pokud jsou data převzata přímo z účetních výkazů, jsou výsledky ukazatelů v peněžních jednotkách (korunách). Ukazatelů je velké množství a jsou různě členěny.

Volba ukazatelů probíhá na základě:

  • potřeb uživatele (toho komu jsou výsledky určeny),

  • zvolených metod.

Rychlá analýza pro první posouzení situace podniku

Můžeme využít dat uvedených v účetních výkazech, aniž bychom využily složitých metod finanční analýzy. Data obsažená ve výkazech (absolutní data) umožňují analýzu nejjednodušších vztahů mezi nimi – např. růst (pokles), strukturu nebo podíl některých položek na jiných (či celku) apod.

Srovnávaní údajů ve dvou (a více) po sobě jdoucích obdobích či dvou u dvou podniků je komplikované, protože na trhu se mění podmínky. K těmto srovnáním pak slouží tzv. elementární analýza, kdy jednotlivé položky přepočítáváme ke stejnému základu (který pak je 100 %) a pomocí procentních vyjádření, již lze tyto údaje srovnávat.

2. Klasifikace jednotlivých metod finanční analýzy

Nejjednodušší členění je na elementární (jednoduché) metody a vyšší, které jsou náročnější na výpočty i interpretaci.

Další členění:

1. fundamentální analýza – náročná na znalost vzájemných souvislostí mezi ekonomickými i mimoekonomickými procesy. Její provádění se opírá o velké množství informací. Výsledky se vyvozují s využitím zkušeností, intuice a hlubokých znalostí firmy i jejího ekonomického prostředí.

2. technická analýza – vstupní data (získaná hlavně z účetních výkazů) jsou zpracovávána s použitím přesných matematických a statistických metod. Hodnocení i

Nahrávám...
Nahrávám...