dnes je 20.4.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 425

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.5.4.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 425

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Právní teorie člení obchodní firmu na tzv. firemní kmen, kterým je jádro označení, a na dodatky, které jsou k firemnímu kmeni připojeny. Firemním kmenem se rozumí ta část obchodní firmy, která podnikatele identifikuje a odlišuje ho od jiných podnikatelů.

Nejčastěji se v teorii rozlišuje obchodní firma věcná, osobní, fantazijní nebo smíšená.

O věcnou obchodní firmu jde v případě, kdy ji lze odvodit z předmětu podnikání podnikatele. Půjde např. o firmu "Výtahy a. s.“, "Travní koberce s. r. o.“ apod.

Osobní firmou je název podnikatele, který obsahuje jeho jméno a/nebo příjmení. Např. Novák a. s., Ing. Kamil Novotný s. r. o.

O fantazijní obchodní firmu pak jde v případě, kdy z ní nelze vyčíst ani údaj o předmětu podnikání společnosti, ani není tvořena jménem a příjmením podnikatele. Půjde např. o firmu "BETA a. s.“, "STAR a. s.“ apod.

Smíšenou firmou je pak firma, která kombinuje některé z výše uvedených typů. Může jít o firmu osobně-věcnou (např. "Novotný – výtahy a. s.“), osobně fantazijní ("Novotný – STAR a. s.“) nebo věcně fantazijní (např. "Oprava výtahů BETA a. s.“).

Zákon dnes již nemluví výslovně o "dodatku“, který označuje právní formu právnické osoby, nicméně v zákoně o obchodních korporacích je u každé obchodní korporace vždy stanoveno, že obchodní firma musí obsahovat i příslušné označení právní formy, např. u veřejné obchodní společnosti musí vždy firma obsahovat označení "veřejná obchodní společnost“, které může být nahrazeno zkratkou "veř. obch. spol.“ nebo "v. o. s.“, u společnosti s ručením omezeným musí firma obsahovat označení "společnost s ručením omezeným“, které může být nahrazeno zkratkou "spol. s r. o.“ nebo "s. r. o.“ apod.

V této souvislosti je třeba dále upozornit na § 134 NOZ, podle něhož "Název právnické osoby může obsahovat některý příznačný prvek názvu jiné právnické osoby, je-li pro to důvod v jejich vzájemném vztahu. I v tom případě musí být veřejnost s to oba názvy dostatečně rozlišit. Příznačný prvek názvu jiné právnické osoby nelze v názvu použít bez jejího souhlasu.“

Firma člověka (fyzické osoby)

Firmu mohou mít samozřejmě i fyzické osoby, neboť do obchodního rejstříku se mohou zapisovat

Nahrávám...
Nahrávám...