dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 448

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.3.2.1.8
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 448

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Zmocnění zaniká v následujících případech:

  • Vykonáním právního jednání, na které bylo zastoupení omezeno.

Příklad



Zmocnění bylo uděleno k uzavření smlouvy o dodávce zboží. Okamžikem uzavření smlouvy zmocnění zaniká a zmocněnec již není oprávněn za zmocnitele dále právně jednat.
  • Odvoláním zmocnění zmocnitelem. Pro odvolání zmocnění se nevyžaduje písemná forma, nicméně povinnost písemné formy si mohou strany sjednat ve smlouvě o plné moci. Zmocnění lze odvolat z jakéhokoliv důvodu, ledaže si strany ve smlouvě o plné moci sjednají důvody, pro které lze zmocnění odvolat. V takovém případě může zmocnitel zmocnění odvolat pouze ze sjednaných důvodů anebo v případě, kdy má zmocnitel pro odvolání zmocnění zvlášť závažný důvod.

  • Výpovědí zmocnění zmocněncem. Pro výpověď zmocnění se nevyžaduje písemná forma, nicméně povinnost písemné formy si mohou strany sjednat ve smlouvě o plné moci. Pokud zmocněnec vypoví zmocnění a dojde tím k zániku plné moci, je i tak povinen učinit vše, co nesnese odkladu, aby zmocnitel neutrpěl újmu. Jeho právní jednání má přitom tytéž účinky, jako by zmocnění ještě trvalo, pokud neodporuje tomu, co zmocnitel nařídil.

  • Smrtí zmocněnce či zmocnitele nebo zánikem právnické osoby bez právního nástupce – v těchto případech zmocnění zaniká pouze tehdy, pokud se strany nedohodly odlišně, tj. tak, že zmocnění nezaniká. Pokud zemře zmocnitel a dojde tím k zániku plné moci, je i přesto zmocněnec ještě povinen učinit vše, co nesnese odkladu, aby právní nástupce zmocnitele neutrpěl újmu. Jeho právní jednání má přitom tytéž účinky, jako by zmocnění ještě trvalo, pokud neodporuje tomu, co nařídil ještě zmocnitel nebo jeho právní nástupce.

  • Uplynutím času, na který bylo zmocnění uděleno (např. smlouva o zastoupení byla uzavřena do 31. 12. 2013, po uvedeném datu již zmocněnec není oprávněn zmocnitele zastupovat).

  • Prohlášením konkurzu zanikají úpadcovy plné moci, které se týkají majetkové podstaty. Podle § 252 odst. 2 insolvenčního zákona je osoba, které dlužník (úpadce) udělil plnou moc, povinna v případě nebezpečí z prodlení pokračovat v obstarávání jeho záležitostí, kterých se tyto jeho úkony týkají, než se jich ujme insolvenční správce.


V případě, že zmocnitel zmocnění odvolá a toto odvolání není zmocněnci dosud známo (např. mu jej zmocnitel neoznámil), bude mít jeho právní jednání tytéž

Nahrávám...
Nahrávám...