dnes je 19.3.2024

Input:

Nejjednodušší ukazatele, které doplňují účetní výkazy

30.11.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

601
Nejjednodušší ukazatele, které doplňují účetní výkazy

Petra Masláková

1. Přehled rozdílových ukazatelů

Rozdílové ukazatele

Ukazatele doplňující finanční analýzu se také někdy nazývají rozdílové ukazatele. Je tomu tak kvůli mechanismu jejich výpočtu.

Ukazatele vycházejí přímo z údajů účetních výkazů a jsou doplněním informací, které z těchto výkazů můžeme získat.

Přehled rozdílových ukazatelů:

1. Ukazatele fondů finančních prostředků – vycházejí z dat rozvahy podniku

2. Ukazatele zisku – na různých úrovních hospodaření podniku, tyto ukazatele vycházejí tedy z dat výkazu zisku a ztráty a dávají podklad k výpočtu rentability

3. Další rozdílové ukazatele – např. přidaná hodnota

2. Ukazatele fondů finančních prostředků

Ukazatele fondů finančních prostředků

Ukazatele fondů finančních prostředků vycházejí přímo z dat rozvahy podniku.

1. Čistý pracovní (provozní) kapitál

2. Čistý peněžně pohledávkový fond

3. Čisté pohotové prostředky

1. Čistý pracovní kapitál

Čistý pracovní kapitál

Pod pojmem pracovní kapitál se obvykle chápou krátkodobá oběžná aktiva. Čistý pracovní kapitál pak vyjadřuje tu část oběžných aktiv, která není kryta krátkodobými závazky, tzn. je kryta dlouhodobými vlastními či cizími zdroji. Není tedy zatížena povinností splacení závazků v dohledné (krátké) době.

Čistý pracovní kapitál = oběžná aktiva – krátkodobé cizí zdroje

 

Připomeňme si:

Oběžná aktiva – zásoby, krátkodobý finanční majetek, pohledávky

Krátkodobé cizí zdroje – krátkodobé úvěry, půjčky a ost. závazky

Čistý pracovní kapitál jako ochranný polštář podniku

Čistý pracovní kapitál funguje v podniku jako ochranný polštář pro případ nutnosti likvidních prostředků. Jeho existence je prostorem pro finanční management podniku, kdy může rozhodovat o využití těchto (relativně) volných finančních prostředků k jejich co nejlepšímu zhodnocení.

Využívání možnosti operovat s čistým pracovním kapitálem je jednou z manažerských dovedností, podle které lze usuzovat na úroveň finančního řízení v podniku.

Jiný způsob výpočtu:

Tento způsob vychází z položek strany pasiv. Rozdíl mezi dlouhodobými zdroji financování (vlastní kapitál a dlouhodobý cizí kapitál) a mezi dlouhodobými aktivy. Zbude část dlouhodobých zdrojů, která kryje určitou část oběžného majetku.

Čistý pracovní kapitál = vlastní zdroje + cizí dlouhodobý kapitál – stálá aktiva

Pro lepší představu se podívejte na grafické znázornění čistého pracovního kapitálu v rozvaze podniku:

V obou schématech je čistý pracovní kapitál vyjádřen šedou plochou.

Hodnocení vypočtených hodnot

Zásada podnikového financování

Dlouhodobá aktiva by se měla financovat z dlouhodobých zdrojů, krátkodobá aktiva můžou být financována i z krátkodobých. Tato zásada má být dodržování s ohledem na dobu životnosti aktiv a s dobou splatnosti pasiv.

Vypočtená hodnota čistého pracovního kapitálu je pak ukazatelem plnění výše uvedené zásady podnikového financování:

Kladná hodnota čistého pracovního kapitálu – dlouhodobé zdroje převyšují stálá aktiva (resp. oběžná aktiva jsou kryta krátkodobými i dlouhodobými zdroji)

Záporná hodnota čistého pracovního kapitálu – jde o existenci tzv. nekrytého dluhu, který může signalizovat budoucí problémy s likviditou, se získáváním nových zdrojů atp.

Čím vyšší hodnota ukazatele čistého pracovního kapitálu, tím vyšší je schopnost hradit závazky a naopak. (Samozřejmě jednotlivé složky oběžných aktiv musí být dostatečně likvidní.)

Konkrétní výše čistého pracovního kapitálu je rozdílná pro různá odvětví, ale kladná hodnota je signálem zajištění platební schopnosti a tedy dobrým znamením pro potenciální věřitele.

Na druhé straně vysoký objem čistého pracovního kapitálu bez dostatečně velkého obratu, může znamenat neefektivní využívání prostředků.

Nedostatky využití čistého pracovního kapitálu jako ukazatele finanční situace podniku:

  1. Problémem může být, že oběžná aktiva, z nichž je čistý pracovní kapitál odvozován, mohou obsahovat i málo likvidní (nebo nelikvidní) položky, jako např. nedobytné pohledávky, neprodejné zásoby materiálu či výrobků apod.
  2. Vypočtená hodnota čistého pracovního kapitálu může být také velmi ovlivněna použitými metodami oceňování především zásob (jedné z položek oběžných aktiv).

Praktické problémy se vstupními daty z rozvahy

Musíme si uvědomit jaké položky rozvahy vstupují do výpočtu čistého pracovního kapitálu.

Varianta výpočtu podle položek aktiv:

Čistý pracovní kapitál = oběžná aktiva – krátkodobé cizí zdroje

Oběžná aktiva – souhrnná položka, která zahrnuje mimo jiné pohledávky, pro zpřesnění výpočtu lze odečíst dlouhodobé pohledávky

Krátkodobé závazky (krátkodobé cizí zdroje) – pro výpočet je potřeba položku rozvahy – krátkodobé závazky rozšířit o krátkodobé bankovní úvěry a finanční výpomoci, které jsou v členění rozvahy součástí položky bankovní úvěry (Někdy se doporučuje ještě

Nahrávám...
Nahrávám...