dnes je 26.4.2024

Input:

Povinnost podat insolvenční návrh

30.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

16.3.1.1
Povinnost podat insolvenční návrh

Mgr. Tomáš Braun

Povinnost podat insolvenční návrh

Určitým průlomem do dispoziční zásady jsou ustanovení IZ o povinnosti dlužníka podat insolvenční návrh. Zákonodárce totiž nenechává jenom na vůli dlužníka, jestli dojde k zahájení insolvenčního řízení, ale v § 98 odst. 1 IZ stanoví, který dlužník a za jakých podmínek je povinen svoji úpadkovou situaci řešit podáním insolvenčního návrhu.

Dlužníkova povinnost podat insolvenční návrh

Povinnost podat insolvenční návrh má dlužník, který je

a) právnickou osobou (samozřejmě kromě osob vyňatých z působnosti podle § 6 IZ – viz část 2.1.1),

b) fyzickou osobou – podnikatelem,

(tj. povinnost podat insolvenční návrh se netýká pouze fyzických osob, které nejsou podnikateli), a musí tak učinit bez zbytečného odkladu poté, co se dozvěděl nebo při náležité pečlivosti měl dozvědět o svém úpadku, což se týká jak úpadku ve formě předlužení, tak ve formě platební neschopnosti (k povinnosti podat insolvenční návrh u dlužníka v likvidaci podrobněji viz text níže pod heslem "Likvidátor dlužníka").

Zastavení výkonu rozhodnutí/exekuce

Za výše uvedených předpokladů má dlužník povinnost podat insolvenční návrh i v případě, že byl pravomocně zastaven:

výkon rozhodnutí prodejem dlužníkova podniku (závodu), nebo

exekuce podle zvláštního právního předpisu (jímž je podle § 71 EŘ exekučního řádu),

a to proto, že cena majetku náležejícího k podniku dlužníka nepřevyšuje výši závazků náležejících k podniku (srov. úpravu obsaženou v § 338n odst. 6 OSŘ a § 338w odst. 3 OSŘ); to neplatí, má-li dlužník ještě jiný podnik.

Nutno poznamenat, že pro insolvenční řízení nebyla převzata předchozí konkursní právní úprava obsažená v § 4b ZKV, která ve výše uvedených případech ukládala povinnost podat návrh na prohlášení konkursu na majetek dlužníka správci podniku (jakožto samostatnému navrhovateli, který není povinen dokládat podle § 4 odst. 2 ZKV svoji splatnou pohledávku za dlužníkem).

Oprávnění správce podniku jednat za dlužníka v insolvenčním řízení

Nutno předeslat, že podle § 338k odst. 1 OSŘ je úkolem správce podniku dlužníka především dbát o to, aby po nařízení výkonu rozhodnutí (či exekuce) nedošlo bezdůvodně ke zmenšení majetku prodávaného podniku, přičemž k řádnému zajištění majetku podniku činí vhodná opatření, zejména vyrozumí peněžní ústav, že s prostředky na účtu povinného, které slouží k provozování podniku, může povinný nakládat jen s jeho souhlasem. Vyžadují-li to okolnosti případu, může správce vyzvat dlužníky povinného, aby plnění svých peněžitých dluhů skládali na účet povinného, který za tím účelem zřídil. Zjistí-li správce, že součástí podniku je nemovitost, vyrozumí bez zbytečného odkladu příslušný katastrální úřad, že byl nařízen výkon rozhodnutí prodejem podniku a že povinný nesmí bez jeho souhlasu nemovitost převést na jiného, zatížit ji nebo s ní jinak nakládat. Z odst. 6 téhož ustanovení dále vyplývá, že ve sporech a v jiných řízeních, v nichž je povinný účastníkem a které se týkají podniku, je správce oprávněn povinného zastupovat i bez jeho souhlasu; má přitom obdobné postavení jako zástupce účastníka na základě procesní plné moci (§ 28a odst. 1 OSŘ). Po dobu, po kterou správce podniku zastupuje povinného, nesmí jiné osoby povinného zastupovat nebo za něj jednat.

Již pro poměry konkursního řízení vzbuzovala rozpaky otázka aplikace § 338k odst. 6 OSŘ, tj. otázka oprávnění správce podniku zastupovat dlužníka v takovém řízení (tedy jednat namísto něj jako jeho zástupce, což je situace odlišná od případů jeho speciální legitimace k podání návrhu podle § 4b ZKV zmíněných výše). Ohledně práva správce podniku podat za dlužníka návrh na prohlášení konkursu, disponovat s ním anebo podávat řádné či mimořádné opravné prostředky, se v soudní praxi bylo možno setkat jak s názorem, že správce podniku, má-li dlužník pouze tento podnik, je minimálně do rozhodnutí o prohlášení konkursu oprávněn za dlužníka jednat, tak i s názorem, že správce podniku není oprávněn zastupovat dlužníka v konkursním řízení vůbec, tj. v žádné jeho fázi. Posledně uvedené stanovisko posléze zaujal i Nejvyšší soud v níže citovaném rozhodnutí ze dne 22. 5. 2008, sp. zn. 29 Cdo 699/2008, přičemž s ohledem na jeho závěry i na skutečnost, že oproti konkursnímu řízení je v insolvenčním řízení účinek zákazu provedení exekuce (jenž nutně vylučuje výkon funkce správce podniku) spojen dokonce již s jeho zahájením [viz § 109 odst. 1 písm. c) IZ], je podle našeho názoru namístě dovodit, že správce podniku není oprávněn zastupovat dlužníka v žádné fázi insolvenčního řízení (a nemá ani zvláštní legitimaci k podání insolvenčního návrhu, jakou zakotvoval § 4b ZKV, jak je vysvětleno výše pod heslem "Zastavení výkonu rozhodnutí / exekuce").

Judikatura

1) Usnesení Nejvyššího soudu sp. zn. 29 Cdo 699/2008 ze dne 22. 5. 2008, uveřejněné pod č. 23/2009 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek, jehož závěry jsou podle našeho názoru, jak uvedeno výše, použitelné i pro insolvenční řízení (citace z odůvodnění):

"Zákonná úprava (v § 338k odst. 6 OSŘ) nepřiznává správci podniku postavení zástupce povinného v žádné fázi konkursního řízení. V té fázi konkursního řízení (řízení podle zákona o konkursu a vyrovnání), která předchází rozhodnutí o návrhu na prohlášení konkursu, se tento závěr podává již z toho, že v takovém případě nejde o řízení, které by se týkalo pouze podniku povinného, který správce podniku spravuje a ze kterého jedině své postavení zástupce povinného odvozuje. Konkursní řízení se i v té fázi, jež začíná podáním návrhu na prohlášení konkursu na majetek dlužníka (povinného) a končí rozhodnutím soudu o tomto návrhu, týká jakéhokoli dalšího majetku dlužníka (povinného), včetně jiného podniku dlužníka (povinného) předjímaného v § 4b ZKV, Vzhledem k tomu, že zastavením výkonu rozhodnutí nebo exekuce prodejem podniku zaniká působnost ustanovení § 338k OSŘ, je zjevné, že v takovém případě podává správce podniku návrh na prohlášení konkursu nikoli jménem povinného (dlužníka), nýbrž jménem svým (současně jde o ‚navrhovatele konkursu‚, který nedokládá svou pohledávku za dlužníkem ve smyslu § 4 odst. 2 ZKV, v rozhodném znění).

Pro úplnost lze dodat, že činnost prováděná správcem podniku při nařízení výkonu rozhodnutí prodejem podniku povinného ve smyslu ustanovení § 338f a násl. OSŘ nebo při vydání exekučního příkazu prodejem podniku povinného [§ 59 odst. 1 písm. d), § 70, § 71 zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekučního řádu) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů] je prováděním výkonu rozhodnutí nebo exekuce, což platí i pro zastupování povinného ve sporech a v jiných řízeních, v nichž je povinný účastníkem a které se týkají podniku (§ 338k odst. 6 OSŘ). Od prohlášení konkursu na majetek povinného, jehož účinky logicky postihují i tu část majetku povinného, kterou je podnik, takovou činnost správce podniku výslovně zakazuje výše citované ustanovení § 14 odst. 1 písm. e) ZKV (pozn. autorů – v poměrech dle IZ jde o § 109 odst. 1 písm. a)."

2) Usnesení Vrchního soudu v Praze sp. zn. MSPH 90 INS 10564/2012, 2 VSPH 805/2012-A ze dne 19. 12. 2012 se závěrem, že IZ neopravňuje správce podniku povinného k podání insolvenčního návrhu směřujícího proti povinnému, a to ani jménem povinného (dlužníka), ani jménem svým. Takový návrh soud zamítne.

Osoby jednající za dlužníka

Ustanovení § 98 odst. 2 IZ vymezuje okruh osob, které jsou jménem dlužníka povinny podat insolvenční návrh. Je-li těchto osob více a jsou-li oprávněny

Nahrávám...
Nahrávám...