Jsou od roku 2015 změny v platbě zdravotního a sociálního pojištění v případě, že zaměstnanec dostane vyšší odstupné?
Chtěla bych se zeptat, zda jsou od 1. 1. 2015 změny v platbě zdravotního a sociálního pojištění v případě, že zaměstnanec dostane dle kolektivní smlouvy vyšší odstupné nad rámec zákona. Slyšela jsem, že zaměstnanci by si museli z navýšeného odstupného uhradit odvod na zdravotní a sociální pojištění.
Odpověď:
Od roku 2015 došlo k úpravě vyměřovacího základu pro pojistné na sociální pojištění (upravené zákonem č. 589/1992 Sb.) a pro pojistné na zdravotní pojištění (upravené zákonem č. 592/1992 Sb.), a to na základě zákona č. 267/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, který přinesl mj. změnu, která se též týká vymezení vyměřovacího základu zaměstnance ve vztahu k odstupnému.
Od roku 2015 platí, že do vyměřovacího základu zaměstnance se nezahrnuje odstupné, na které vznikl nárok podle zvláštních právních předpisů. Tuto zákonnou formulaci je třeba aplikovat tak, že je nutno rozlišovat, zda se jedná o odstupné, na které je nárok podle právního předpisu (zejm. zákoníku práce), nebo o odstupné, na které nárok podle právního předpisu není a které zaměstnavatel poskytl nad rámec právního předpisu, třeba i na základě kolektivní smlouvy.
U odstupného, na které vzniká nárok podle právního předpisu, pak již není podstatná jeho výše, tj. to, zda zaměstnavatel poskytl zaměstnanci odstupné jen v minimální zákonné výši v příslušných násobcích průměrného výdělku (podle § 67 odst. 1 a 2 zákoníku práce) nebo zda zaměstnavatel poskytl (třeba i na základě kolektivní smlouvy) odstupné ve vyšší výměře; zde je zachována stávající úprava a k věcné změně nedošlo. To znamená, že z tohoto navýšeného odstupného nad zákonnou výši se pojistné neplatí.
Pokud by však zaměstnavatel poskytl (třeba i na základě kolektivní smlouvy) odstupné též v případě, kdy na odstupné nevzniká podle právního předpisu nárok (například při rozvázání pracovního poměru z důvodu uvedeného v § 52 písm. e) zákoníku práce, tj. v případě zdravotní nezpůsobilosti zaměstnance), zahrnulo by se toto odstupné do vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné; právě tohoto odstupného se dotýká nová formulace vyměřovacího základu zaměstnance, neboť dosavadní formulace zákona (před rokem 2015) nebyla ve vztahu k tomuto „dobrovolnému“ odstupnému zcela jednoznačná.