dnes je 25.4.2024

Input:

Soupis majetkové podstaty

20.11.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.3
Soupis majetkové podstaty

JUDr. Jolana Maršíková

Soupis majetkové podstaty je podle § 217 odst. 1 IZ listinou, do níž se zapisuje majetek náležející do majetkové podstaty (viz část Rozsah majetkové podstaty).

Upuštění od soupisu (ocenění)

Podle § 223 IZ - v případech stanovených zákonem - lze na základě rozhodnutí insolvenčního soudu upustit od soupisu nebo od ocenění sepsaného majetku. Po právní moci takového rozhodnutí insolvenční správce předloží insolvenčnímu soudu na místo soupisu majetkové podstaty zprávu o stavu majetku náležejícího do majetkové podstaty

Právní účinky soupisu majetku

Jakmile je majetek do soupisu majetkové podstaty sepsán, se zapsanými majetkovými hodnotami lze nakládat jen způsobem stanoveným insolvenčním zákonem a činit tak může jen osoba s dispozičními oprávněními (viz část Osoba s dispozičními oprávněními).

Provedení soupisu

Soupis provádí a soustavně doplňuje insolvenční správce po celou dobu insolvenčního řízení (bez ohledu na to, zda je osobou s dispozičním oprávněním, srov. § 209 odst. 1 IZ), a to podle pokynů insolvenčního soudu a za součinnosti věřitelského výboru. Tato jeho povinnost tedy není v rámci insolvenčního řízení časově omezena, nezaniká uplynutím doby. /Jinou věcí je prekluzívní jednoroční lhůta k podání odpůrčí žaloby - uplatnění neúčinnosti právních úkonů dlužníka - podle § 239 IZ/.

Zdůrazňujeme, že insolvenční správce podle § 217 odst. 2 IZ (zavedeného s účinností od 1. 1. 2014) může kdykoli - bez dalšího - ze soupisu vyřadit majetkové hodnoty, o kterých v průběhu insolvenčního řízení vyšlo najevo, že nenáležejí do majetkové podstaty – viz část Vyřazení, vyloučení a vynětí majetku ze soupisu.

Prohlášení dlužníka o správnosti soupisu

Insolvenční správce je oprávněn vyžadovat po dlužníkovi, aby písemně potvrdil úplnost a správnost soupisu. Toto prohlášení může dlužník odmítnout, jen jestliže současně písemně uvede důvody, pro které nepovažuje soupis nebo jeho část za správný (§ 221 IZ).

Povinný elektronický formulář

Podle § 222 odst. 1 IZ (ve znění účinném od 1. 7. 2017) je insolvenční správce povinen předložit soupis majetkové podstaty na předepsaném elektronickém formuláři.

Náležitosti tohoto formuláře stanoví zvláštní prováděcí předpis - § 12 odst. 1 vyhlášky č. 191/2017 Sb., o náležitostech podání a formulářů elektronických podání v insolvenčním řízení. (Do 30. 6. 2016 – dokud nebyl pro soupis zaveden povinný elektronický formulář – byly jeho náležitosti stanoveny v § 14 vyhlášky č. 311/2007 Sb.).

Přílohami formuláře soupisu majetkové podstaty jsou podle § 12 odst. 2 vyhlášky č. 191/2007 Sb.

  1. list vlastnictví, je-li zapsaná nemovitost evidovaná v katastru nemovitostí na listu vlastnictví,
  2. písemné potvrzení dlužníka o úplnosti a správnosti soupisu majetkové podstaty, jestliže o to insolvenční správce požádal.

Pokud insolvenční správce při zjišťování majetkové podstaty opatří obrazovou dokumentaci podle § 11 písm. d) vyhl. č. 121/2019 Sb., odkáže na ni v soupisu majetkové podstaty a k tomuto soupisu ji jako jeho přílohu připojí.

Příslušný elektronický formulář soupisu majetkové podstaty je uveřejněn na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti – viz http://www.justice.cz v sekci Formuláře ke stažení, konkrétně pod URL adresou https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=FORMULAR .

Ve smyslu ust. § 80a IZinsolvenční soud může akceptovat jen ten soupis majetkové podstaty, který insolvenční správce

  • podal na předepsaném elektronickém formuláři,

  • a to podáním učiněným do datové schránky soudu, anebo v elektronické podobě podepsané svým uznávaným elektronickým podpisem, neboť insolvenční správce podléhá povinné elektronické komunikaci dle § 80a odst. 1 věty prvé IZ jakožto osoba, jež má podle zákona č. 300/2008 Sb. datovou schránku zřízenou bez žádosti (povinně); uvedeným elektronickým způsobem proto musí insolvenční správce od 1. 7. 2017 činit vůči insolvenčnímu soudu všechna svoje podání (ledaže by u některého jeho podání ad hoc insolvenční soud shledal výjimečné důvody pro akceptaci listinného podání podle § 80a odst. 1 věty druhé IZ, jestliže by o to správce spolu s předmětným podáním požádal).

Upozorňujeme, že uvedeným požadavkům insolvenční správce nevyhoví, pokud například předepsaný (povinný) elektronický formulář sice vyplní v elektronické podobě, ale následně jej vytiskne a tuto listinnou kopii formuláře zašle naskenovanou prostřednictvím datové schránky soudu. V takovém případě se nejedná o povinně elektronický formulář předjímaný IZ, nýbrž toliko o prostou elektronickou kopii listinné (tedy neelektronické) verze formuláře. Aby se jednalo o elektronický formulář, musí být v jeho elektronické podobě vyplněn, uložen, elektronicky podepsán a zaslán insolvenčnímu soudu (v opačném případě není zachována jeho elektronická podoba a s tím související vnitřní datová struktura). Je pak otázkou, zda v případě soupisu majetkové podstaty vůbec přichází v úvahu případná akceptace jejího listinného podání podle § 80a odst. 1 věty druhé IZ. Popsaný požadavek dodržení formy elektronického formuláře se netýká příloh soupisu; případné vyžádané písemné potvrzení dlužníka o úplnosti a správnosti soupisu majetkové podstaty opatřené podpisem dlužníka insolvenční správce v prosté elektronické kopii připojí k datové zprávě, jíž soupis zasílá soudu. Nicméně, podle ust. § 80a odst. 2 IZ zavedeného s účinností od 1.6.2019 (novelou provedenou zákonem č. 31/2019 Sb., která se ale dle svého přechodného ustanovení uplatní pouze v insolvenčních řízeních, v nichž bylo rozhodnuto o úpadku od uvedeného data) pro ta podání insolvenčního správce nebo přílohy, které je třeba opatřit podpisem dlužníka, již neplatí požadavek dodržení formy elektronického formuláře.

Pokud by insolvenční správce nepodal soupis majetkové podstaty (s výjimkou jeho příloh) na předepsaném elektronickém formuláři, jde o vadu podání (viz § 80a odst. 3 /dříve odst. 2/ IZ), kterou insolvenční soud (protože ohledně tohoto podání IZ nestanoví jinak) odstraňuje postupem podle § 43 OSŘ s tím, že dokud nebude odstraněna, k takto vadně podanému soupisu se podle § 43 odst. 2 věty druhé OSŘ nepřihlíží.

Identifikace jednotlivých majetkových položek

Jak zdůrazňuje § 218 odst. 1 IZ, věci, práva, pohledávky či jiné majetkové hodnoty jsou do soupisu zapisovány pod samostatnými položkami. Není-li to vyloučeno jeho povahou, musí být sepisovaný majetek v soupisu označen způsobem, který umožňuje jeho identifikaci. Tento požadavek neplatí, jen jde-li o majetek nepatrné hodnoty. Jestliže řádné identifikaci sepisovaného majetku brání dočasná překážka, neprodleně po jejím odpadnutí insolvenční správce označení daného majetku doplní.

Podnik (obchodní závod) nebo jiná hromadná věc a soubory věcí se ovšem zapisují jedinou položkou, ze které musí být zřejmé, co všechno do podniku nebo do souboru věcí v den soupisu náleží (§ 218 odst. 2 IZ).

Ohledně soupisu podniku viz závěry rozsudku Nejvyššího soudu sp.zn. 29 Icdo 24/2014 ze dne 31.1.2017, podle nichž uvedený požadavek formulovaný v § 218 odst. 2 IZ, aby z položky o soupisu podniku bylo zřejmé, "co všechno do podniku nebo souboru věcí náleží v den zápisu do soupisu podstaty", nesměřuje k tomu, aby došlo k zápisu všech dílčích (jakkoli nevýznamných) položek tvořících součást podniku coby věci hromadné, nýbrž k tomu, aby byl podnik zachycen v soupisu tak, aby bylo zřejmé, jaký soubor hmotných, osobních a nehmotných složek podnikání podnik tvoří (§ 5 odst. 1 ObchZ) a aby odtud bylo odvoditelné, jaké (podstatné) věci, práva a jiné majetkové hodnoty náleží k podniku coby ty, jež patří podnikateli a slouží k provozování podniku nebo vzhledem k své povaze mají tomuto účelu sloužit (§ 5 odst. 1 věta druhá ObchZ). Smysl úpravy obsažené v § 218 odst. 2 IZ tkví v tom, aby se předešlo sporům o to, zda určitý majetek byl vskutku seznatelným způsobem sepsán do majetkové podstaty dlužníka

Den a důvod soupisu

Vedle označení sepisovaného majetku a jeho ocenění musí být v soupisu uveden den, kdy příslušná majetková položka byla sepsána, a vždy také důvod soupisu, případně den a důvod vyloučení sepsaného majetku ze soupisu (§ 220 IZ).

V pochybnostech se má za to, že insolvenční správce příslušnou položku sepsal nebo ji ze soupisu vyloučil v den, kdy tuto skutečnost oznámil insolvenčnímu soudu.

Důvodem k soupisu majetku je zejména

  • - vlastnictví dlužníka k sepisovanému majetku (viz část Rozsah majetkové podstaty), popř. přechod nebo převod majetku dlužníka na třetí osobu, který správce pokládá za absolutně neplatný, a tedy majetek sepisuje jako dlužníkův majetek, který jeho vlastnickou sféru ve skutečnosti neopustil,
  • - okolnost, že sepsaný majetek třetí osoba nabyla od dlužníka do svého vlastnictví na základě právního úkonu, který je podle IZ (ze zákona) neúčinný (viz část Právní úkony dlužníka neúčinné přímo ze zákona) nebo jehož neúčinnost vyslovil na základě správcovy úspěšné odpůrčí žaloby insolvenční soud (viz část Neúčinnost právních úkonů, odpůrčí žaloba).

Při soupisu majetku nenáležejícího dlužníku nebo u sporného soupisu, zejména kdy k sepsanému majetku uplatňuje práva vylučující soupis třetí osoba, o tom insolvenční správce učiní v soupisu příslušnou poznámku – § 224 odst. 1 IZ a výklad níže pod heslem "Soupis majetku nenáležejícího dlužníku nebo sporný soupis" (a dále navazující část Vyřazení, vyloučení a vynětí majetku ze soupisu).

Ocenění majetku

Podle § 219 IZ je součástí soupisu majetkové podstaty ocenění sepsaného majetku.

Toto ocenění provede insolvenční správce (§ 219 odst. 1 IZ) nebo znalec v případech uvedených § 219 odst. 2 až 4 IZ. Ať již oceňuje majetek insolvenční správce nebo znalec, provádí se vždy cenou obvyklou (§ 219 odst. 5 IZ).

Insolvenční správce při ocenění vychází z údajů v účetnictví dlužníka nebo v evidenci vedené podle zvláštního předpisu a z dalších dostupných informací; ocenění se nepromítá do účetnictví dlužníka (§ 219 odst. 1 IZ).

a) Ocenění znalce zadané insolvenčním správcem

Insolvenční správce zadá provedení ocenění znalcem v případech, kdy

  • o to požádá

Nahrávám...
Nahrávám...