dnes je 29.3.2024

Input:

Úplatkářství

26.9.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

17.12.4.8
Úplatkářství

JUDr, František Púry

A) Zákonné znaky trestných činů

Pod společným názvem "Úplatkářství" obsahuje trestní zákoník v ustanoveních § 331 až § 333 TZ celkem 3 skutkové podstaty trestných činů spočívajících v pasivním a aktivním úplatkářství, které se mohou vyskytnout i v souvislosti s řešením úpadku dlužníka a s insolvenčním řízením.

Podle § 331 odst. 1 TZ jde o trestný čin přijetí úplatku, který spáchá a trestem odnětí svobody až na 4 roky nebo trestem zákazu činnosti může být potrestán,

a) kdo sám nebo prostřednictvím jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu pro sebe nebo pro jiného přijme nebo si dá slíbit úplatek, nebo

b) kdo sám nebo prostřednictvím jiného v souvislosti s podnikáním svým nebo jiného pro sebe nebo pro jiného přijme nebo si dá slíbit úplatek.

Další alternativu téhož trestného činu podle § 331 odst. 2 TZ naplní a trestem odnětí svobody na 6 měsíců až 5 let bude potrestán pachatel, který žádá úplatek za okolností uvedených výše v § 331 odst. 1 TZ.

Trestný čin podplacení podle § 332 odst. 1 TZ spáchá a trestem odnětí svobody až na 2 roky nebo peněžitým trestem může být potrestán,

a) kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, nebo

b) kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s podnikáním svým nebo jiného poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek.

Přísnější trestní postih podle § 331 odst. 3 a 4 TZ a podle § 332 odst. 2 TZ pak odůvodňují okolnosti spočívající ve spáchání těchto trestných činů, např. v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch či prospěch velkého rozsahu, ve spáchání takového činu jako úřední osoba, resp. vůči úřední osobě, a spáchání trestného činu v úmyslu způsobit jinému značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.

Konečně trestného činu nepřímého úplatkářství podle § 333 TZ se dopustí pachatel, který

a) žádá nebo přijme úplatek za to, že bude svým vlivem nebo prostřednictvím jiného působit na výkon pravomoci úřední osoby, nebo za to, že tak již učinil, přičemž může být potrestán trestem odnětí svobody až na 3 roky (§ 333 odst. 1 TZ), nebo

b) z tohoto důvodu [uvedeného pod písm. a)] jinému poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, přičemž bude potrestán odnětím svobody až na 2 roky (§ 333 odst. 2 TZ).

B) Výklad zákonných znaků

Klíčovým zákonným znakem u všech alternativ úplatkářství je především pojem "úplatek", jehož obecnou legální definici obsahuje ustanovení 334 odst. 1 TZ. Podle něj se úplatkem rozumí neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění, které se dostává nebo má dostat uplácené osobě nebo s jejím souhlasem jiné osobě a na kterou není nárok.

Přijetí úplatku nebo jeho příslibu znamená, že ho pachatel akceptuje a případně i převezme. Pachatel, který je příjemcem úplatku nebo jeho slibu, ho tedy buď využije pro sebe, nebo je jen prostředníkem k předání prospěchu další osobě. Požadování úplatku je jakýkoli (nejen výslovně vyjádřený) projev pachatele, jímž dá najevo, že očekává poskytnutí úplatku, resp. příslibu jeho poskytnutí. Poskytnutí, nabídka nebo slib úplatku jsou takové projevy, jimiž pachatel dává (byť nikoli výslovně) najevo svou vůli předat úplatek uplácené osobě.

Obstaráváním věcí obecného zájmu ve smyslu § 331 odst. 1 TZ alinea 1 a § 332 odst. 1 TZ alinea 1 se rozumí realizace takových činností a úkolů, na jejichž řádném a nestranném plnění má zájem v zásadě celá společnost. Jde nejen o činnost orgánů, institucí a složek státu a územní samosprávy, ale též o uspokojování obecně důležitých ekonomických, sociálních, zdravotních a dalších potřeb zásadního významu. Obstaráváním věcí obecného zájmu je např. rozhodovací činnost orgánů státu, územní samosprávy a jiných vykonavatelů veřejné správy, plnění úkolů přesahujících osobní zájmy jednotlivce atd.

V souvislosti s řešením úpadku dlužníka a s insolvenčním řízením je pak důležité i vymezení v ustanovení § 334 odst. 3 TZ, podle něhož se za obstarávání věcí obecného zájmu považuje též zachovávání povinnosti uložené právním předpisem nebo smluvně převzaté, jejímž účelem je zajistit, aby v obchodních vztazích nedocházelo k poškozování nebo bezdůvodnému zvýhodňování účastníků těchto vztahů nebo osob, které jejich jménem jednají. S poukazem na toto ustanovení je pak možné považovat i činnost insolvenčního správce v insolvenčním řízení za obstarávání věcí obecného zájmu (viz níže k pachatelům trestných činů úplatkářství a rozhodnutí č. 2/2015-I., II. Sb. rozh. tr.).

Podnikáním svým nebo jiného ve smyslu § 331 odst. 1 TZ alinea 2 a § 332 odst. 1 TZ alinea 2 se rozumí výkon činnosti podnikatele ve smyslu § 420 a násl. NOZ a § 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů, resp. dříve § 2 odst. 1, 2 ObchZ. Jde tedy o samostatný výkon výdělečné činnosti živnostenským nebo obdobným způsobem na vlastní účet a odpovědnost se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku. Může jít o podnikání fyzické i právnické osoby, a to i obchodní korporace (podle zákona č. 90/2012 Sb.).

Ke spáchání trestných činů přijetí úplatku podle § 331 TZ a podplacení podle § 332 TZ se vyžaduje souvislost mezi úplatkem a obstaráváním věcí obecného zájmu nebo podnikáním svým nebo jiného ve shora vymezeném smyslu. Taková souvislost zde bude nejen tehdy, když uplácená osoba přímo vykonává tyto činnosti, ale též tehdy, jestliže při nich nějak významně spolupůsobí.

Pokud se v některých případech vyžaduje jednání úřední osoby [§ 331 odst. 3 písm. b), § 331 odst. 4 písm. b) TZ] nebo ve vztahu k úřední osobě [§ 332 odst. 2 písm. b) TZ, § 333 TZ], uplatní se zde legální definice pojmu "úřední osoba" obsažená v ustanoveních § 127 a § 334 odst. 2 TZ. Jsou to vyjmenované kategorie fyzických osob zastávajících určité funkce nebo postavení, pokud plní úkoly státu nebo společnosti, resp. obstarávají věci obecného zájmu, a používají při tom svěřené pravomoci pro plnění těchto úkolů. Může jít i o úřední osobu cizího státu. V souvislosti s řešením úpadku dlužníka a s insolvenčním řízením lze považovat za úřední osobu především soudce insolvenčního soudu, naopak není jí insolvenční správce (ani další osoby považované za insolvenčního správce ve smyslu § 128 odst. 1 TZ), ale ani např. člen věřitelského výboru.

Pachatel

Pachatelem trestného činu přijetí úplatku podle § 331 TZ může být ten, kdo obstarává věci obecného zájmu, popřípadě vykonává

Nahrávám...
Nahrávám...