dnes je 28.3.2024

Input:

Zneužití informace a postavení v obchodním styku

22.9.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

16.12.4.6
Zneužití informace a postavení v obchodním styku

JUDr. František Púry

A) Zákonné znaky trestného činu

Trestný čin zneužití informace a postavení v obchodním styku podle § 255 odst. 2 TZ spáchá a trestem odnětí svobody až na 3 roky nebo trestem zákazu činnosti bude potrestán, kdo jako podnikatel, společník, člen orgánu, zaměstnanec nebo účastník na podnikání dvou nebo více podnikatelů se stejným nebo podobným předmětem činnosti v úmyslu opatřit sobě nebo jinému výhodu nebo prospěch uzavře nebo dá popud k uzavření smlouvy na úkor jednoho nebo více podnikatelů nebo jejich podniků.

Přísnější trest v podobě odnětí svobody na 2 roky až 8 let podle § 255 odst. 3 TZ hrozí pachateli, který získá činem uvedeným v § 255 odst. 2 TZ pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

Ještě přísnějším trestem v podobě odnětí svobody na 5 až 10 let může být podle § 255 odst. 4 TZ pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v § 255 odst. 2 TZ pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

B) Výklad zákonných znaků

Ustanovení § 255 odst. 2 TZ sankcionuje některé případy porušování zákazu konkurence. Zákaz konkurence je stanoven především v ustanoveních § 432 a násl. NOZ a § 109, § 199, § 441, § 451, § 710 ZOK. Formulace skutkové podstaty podle § 255 odst. 2 TZ ovšem umožňuje vyvodit trestní odpovědnost – za splnění všech ostatních podmínek – i v jiných případech porušení zákazu konkurence, než na které dopadají citovaná ustanovení NOZ a ZOK, a to jak ve vztahu k dalším osobám, tak i ohledně jiných jednání.

Ustanovení § 255 odst. 2 TZ totiž není skutkovou podstatou s tzv. blanketní či odkazovací dispozicí (jako je tomu např. v § 248 TZ), protože se nedovolává citovaných ustanovení NOZ a ZOK, ale TZ zde obsahuje vlastní znaky charakterizující porušení zákazu konkurence, včetně postavení pachatele, typu jednání a specifického úmyslu. Proto nezáleží na tom, zda pro pachatele platil zákaz konkurence i podle NOZ, ZOK nebo jiného předpisu, resp. podle stanov či společenské smlouvy. Na druhé straně ke spáchání tohoto trestného činu nepostačuje porušení zákazu konkurence podle těchto jiných mimotrestních norem či vnitřních aktů obchodních společností a družstev.

Stejný nebo podobný předmět činnosti

Stejný nebo podobný předmět činnosti, jehož se týká zákaz konkurence, bude třeba dovodit srovnáním předmětů činnosti obou (nebo všech) dotčených podnikatelů (např. u bank a obchodníků s cennými papíry to může být obchodování s cennými papíry). Je jím zásadně každý předmět činnosti, v němž jsou tyto subjekty oprávněny podnikat, a to bez ohledu na skutečnost, zda v době spáchání trestného činu podle § 255 odst. 2 TZ skutečně podnikají právě ve shodném nebo podobném předmětu

Nahrávám...
Nahrávám...